Elvitelre – a podcast, amelyben a hét legjobb HVG hetilapos és hvg360-as anyagaiból válogatunk. Csak indítsa el a háttérben és hallgassa meg szerzőink legjobb írásait! A héten: forradalmi hangulat Grúziában, polgárháborús Szíriában, valamint egyház és állam szétválasztása Magyarországon.
Természetben – épületeik politikai rendezvényekre való átengedésével – vár viszonzást a kormány az egyházi iskoláktól az elmúlt években felújításokra szánt támogatásért.
Illetlenül közeledhetett a diákjaihoz egy Győr-Moson-Sopron megyei egyházi iskola tanára. A gyanúba keveredett tanár már nem dolgozik ott, a püspökség viszont jogi lépéseket az ügyet feltáró tanárnő ellen tervez, és közben “áthelyezték” a tanárnő mellett kiálló plébánost is. Volt nyomozás is, de gyanúsítás, vádemelés nem történt.
Nehéz döntés előtt álltak idén a szülők és a tanárok is: a státusztörvény miatt fenyegető felmondási hullámra kellett valamilyen megoldást találni. Bár a távozó tanárok pontos számában nem tud kiegyezni a Belügyminisztérium és a szakszervezetek, az biztos, hogy a tanárhiány óriási gondot okoz az iskolákban, még az elit helyek igazgatóinak is fájhat a feje. Van, aki már a szülők szemébe sem mer nézni. A kényszerhelyettesítések sokasága elsősorban a diákoknak rossz, hiszen így nem kapják meg a szükséges tudást. Vagy igen, de ahhoz a szülőnek mélyen a zsebébe kell nyúlnia. Cikkünkben felelevenítjük az iskolaválasztáshoz adott tippjeinket, a felmondott tanárok portréit és azt, mit meséltek az igazgatók a keserves tanárvadászatról.
Egy friss törvény lehetővé tette az egyházaknak, hogy olyan épületek tulajdonjogát kérjék maguknak, amikben hitéleti, szakrális, vagy köznevelési feladatokat látnak el. A kübekházi iskola és óvoda nem volt az egyházé soha – csupán a fenntartói jogokat kapták meg korábban.
Még csak harmadik hónapja tart a 2022-2023-as tanév, mégis volt egy ballagás Budapesten: egyházi iskolák tanárai búcsúztak. A politika és szakmájuk összefonódásáról, a kiállásukról, valamint arról is beszélgettünk velük, hogy miért nem érzik úgy az egyházmegyék iskoláiban tanító pedagógusok, hogy az állami fenntartású intézményekkel szemben a rendszer kedvezményezettjei lennének.
Tanárballagás – így nevezik a szervezők a keddi tüntetést. Azt mondják, szeretnék megmutatni, hogy „az elégedetlenség és a tenni akarás nem függ világnézettől, de még pártszimpátiától se”.
Kanadában 150 ezer őslakos gyermeket küldtek egyházi iskolákba, elszakítva ezzel őket családjuktól azért, hogy beolvasszák őket a kanadai társadalomba.